Saulės uoga tai hibridas, gautas Amerikoje 1905 m. Lutherio Burbanko sukryžminus Afrikos ir Europos Koraliną. Tai aukštas iki 1,50 m aukščio krūmas, dera iki pat vėlyvo rudens.Uogos juodos, blizgia oda, vyšnios dydžio ir sveria iki 2 gr. IŠ vieno krūmo surenkama iki 10 kg vaisių.
Saulės uogų vaisiai turi daug maistinių medžiagų. Jų sudėtyje yra karotino, askorbo rūgšties, steroidų ir lipidų, fruktozės...
Tai vitaminų šaltinis: selenas lėtina senėjimą, sidabras padeda kovoti su infekcijomis, antocianinas pagerina kraujo būklę ir pektinas, kuris skatina toksinų išskyrimą iš organizmo. Saulės uogos turi nemažą makro ir mikroelementų kiekį, tai dideli kiekiai kalio, natrio, kalcio, magnio ir geležies. Tai geras antiseptikas.
Sunberry uogos gana kaloringos,100 gramų yra apie 220 kalorijų, todėl žmonės kurie linkę viršsvoriui turėtu vartoti uogas atsargiai.
Uogos turi specifinį skonį, todėl prieš vartojimą rekomenduojama jas užpilti verdančiu vandeniu ir palaikyti 3-5 min. Po to nusausinti vandenį, žievelė suminkštėja ir uogos įgauna kitokį skonį.
Iš jų galima virti uogienes, daromas marmeladas, spaudžiamos sultys, jos trinamos šaldymui ir džiovinamos.
Nors liaudies medicinoje naudojamos gydyti daugeliui ligų pagrindinė jų gydomoji savybė – REGĖJIMO PAGERINIMAS (Farmacijos pramonėje uogos naudojamos akių maisto papildų gamyboje, kaip ,,cernika forte'').
Dėka didelio pektino kiekio veikia kaip natūralus sorbentas apsinuodijimo ir virškinimo sutrikimo atveju. Reguliarus vaisių vartojimas padeda atsikratyti vidurių užkietėjimo, sumažina paburkimą.
Uogų sultys rekomenduojama naudoti gastrito, kolito ,cistito atveju. Atskiesti vandeniu santykiu 1:3 naudojamos skalauti gerklės, burnos ertmės ir balso stygų uždegimui.
Nerekomenduojama naudoti nėštumo metu, nes gali sukelti raumenų susitraukimą.
Paprasčiausias uogienės receptas:
1 kg uogų prieš naudojimą apdorotų verdančiu vandeniu reikia 1 kg cukraus, 2 citrinų ir kelių mėtos lapelių.
Iš cukraus su keliais šaukštais vandens verdamas sirupas, juo užpilamos uogos ir paliekamos kol atvės. Kai paleis sultys ir atvės uogienė verdama 5 min ir atvėsinama, taip 2 kartus. Verdant 3 kartą įdedamos sutrintos su žieve citrinos ir mėtos lapeliai. Vietoj citrinų galima naudoti svarainius. Dar karšta uogienė supilama į sterilius stiklainius.